Dyskopatia lędźwiowa – skąd się bierze i jak ją leczyć?

Dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą dopaść osoby w każdym wieku, jednak o wiele bardziej są narażone na nie osoby starsze. Związane jest to ze starzeniem się organizmu i powolnym zużywaniem poszczególnych układów. W przypadku chorób kręgosłupa duże znaczenie mają też różnego rodzaju obciążenia, na które jest on narażony na co dzień. Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości ze strony kręgosłupa jest dyskopatia lędźwiowa, która jest schorzeniem bardzo bolesnym i powodującym problemy z codziennym funkcjonowaniem

Najczęstsze objawy dyskopatii lędźwiowej są ostre, długotrwałe bóle pleców w odcinku lędźwiowym. Ból często promieniuje na kończyny, może powodować niedowłady mięśni lub nawet całych części ciała. Leczenie dyskopatii jest zróżnicowane w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku nieco łagodniejszego przebiegu wystarczą leki przeciwzapalne oraz prawidłowo prowadzona rehabilitacja. Jeśli jednak choroba jest już w stadium zaawansowanym, konieczny może być zabieg operacyjny.

Rehabilitacja dyskopatii jest równie ważnym elementem, jak leczenie chirurgiczne czy farmakologiczne. Polega przede wszystkim na ćwiczeniach na poszczególne partie pleców, których zadaniem jest usprawnienie tych części, które stały się niesprawne i powodują dolegliwości bólowe. Równie ważna w dyskopatii jest też profilaktyka. Warto więc zadbać o plecy już wtedy, gdy jesteśmy sprawni, młodzi i nie odczuwamy żadnego bólu. Ważne jest przyjmowanie na co dzień prawidłowej postawy ciała oraz regularny ruch, który pozwala utrzymać cały kręgosłup w zdrowiu i sprawności.