Jak ograniczyć ryzyko pojawienia się dyskopatii?

Dyskopatia to jeden z najczęstszych problemów związanych z kręgosłupem. Najczęściej występuje dyskopatia lędźwiowa, która pojawia się aż w 95 procentach przypadków. Ta uciążliwa dolegliwość dotyka nie tylko osoby starsze, może pojawić się nawet u dwudziestolatków. Problemy z kręgosłupem najczęściej są wynikiem urazów, podnoszenia ciężarów bez uginania kolan, a także długotrwałej pracy w jednej pozycji. Może więc pojawić się zarówno u zawodowych kierowców, jak i osób, które pracują za biurkiem.

Objawy dyskopatii to przede wszystkim tępe bóle, które pojawiają się w lędźwiowym odcinku pleców i mogą promieniować nawet na kończyny. Ból jest mniejszy w pozycji leżącej, a nasila się przy chodzeniu. Leczenie dyskopatii wymaga konsultacji ze specjalistą, który oceni poziom zaawansowania choroby i zaleci albo farmakoterapię, albo zabiegi chirurgiczny. Bez względu na rodzaj zastosowanego leczenia, duże znaczenie ma też rehabilitacji dyskopatii, która może być prowadzona w ośrodkach rehabilitacyjnych lub w warunkach domowych.

Rehabilitacja polega przede wszystkim na wykonywaniu określonych ćwiczeń, które mają usprawnić kręgosłup i zmniejszyć dolegliwości bólowe. W żadnym razie leczenie nie powinno polegać na leżeniu w łóżku i czekaniu aż bol przejdzie. Dobre efekty daje też rehabilitacja domowa wykonywana przez chorego zgodnie z zaleceniami specjalisty. Regularne i systematyczne ćwiczenia pozwalają zniwelować objawy choroby i powrócić do sprawności. W dalszym życiu trzeba jednak bardzo uważać na plecy i stosować się do zaleceń profilaktycznych.