Objawy dyskopatii – jakie dolegliwości powinny nas zaniepokoić?

Problemy z kręgosłupem mogą dotknąć osoby w każdym wieku. Naszym plecom nie sprzyja brak ruchu, siedząca praca czy dźwiganie ciężarów. Jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony kręgosłupa jest dyskopatia lędźwiowa, która powoduje sporo bólu i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Warto więc jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje problem oraz włączy jego odpowiednie leczenie. Nieleczona dyskopatia z biegiem czasu będzie jedynie postępować.

Objawy dyskopatii to najczęściej tępe bóle pleców w części lędźwiowej. Mogą one promieniować na całe plecy, a także powodować mrowienie kończyn czy niedowłady pewnych grup mięśni. Chory ma problemy z poruszaniem się, a ulgę przynosi jedynie pozycja leżąca. Jednak leżenie i czekanie aż dolegliwości ustąpią nie jest najlepszym pomysłem, gdyż w ten sposób rozwój choroby będzie przyspieszony. Konieczne jest prawidłowe leczenie oraz odpowiednio prowadzona rehabilitacja dyskopatii.

Leczenie dyskopatii polega najczęściej na podawaniu konkretnych leków przeciwzapalnych, czasem też konieczne bywa leczenie chirurgiczne. Bardzo pomocna w terapii jest rehabilitacja dyskopatii, prowadzona pod okiem doświadczonych specjalistów. Dzięki rehabilitacji powrót do zdrowia i pełnej sprawności trwa o wiele krócej, a chory uczy się wykonywać ćwiczenia, które mają w późniejszym czasie duży wpływ na profilaktykę. Dobrym pomysłem jest też rehabilitacja domowa, nie tylko prowadzona przez specjalistę, ale też na własną rękę. Wtedy zdecydowanie szybciej można zaobserwować pierwsze efekty leczenia