Rehabilitacja w domu pacjenta


Wiele osób zmaga się z różnymi problemami po urazach czy na przykład udarach. Zazwyczaj tacy ludzie potrzebują dużej ilości rehabilitacji, a nie zawsze są w stanie dojechać do szpitala czy też poradni. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, że możemy skorzystać z rehabilitacji w domu i to w ramach NFZ. Jest to bardzo ważna informacja dla ludzi samotnych, które na skutek wcześniej opisywanych problemów nie są w stanie dotrzeć na rehabilitacje. Sprawdźmy dla kogo jest rehabilitacja domowa i jak się o nią starać.

Co wchodzić w skład rehabilitacji domowej?

Podczas rehabilitacji w domu przysługują nam porady lekarskie oraz zabiegi fizjoterapeuty. Jeżeli chcemy się starać o takie zabiegi musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i to on wystawi nam odpowiednie skierowanie. Może to być lekarz rodzinny, ale również specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, ortopedii i traumatologii.

Na skierowaniu, które odbierzemy konieczna jest adnotacja od lekarza, że rehabilitacja ma się odbywać w warunkach domowych. Oczywiście czas jaki upłynął od początku choroby oraz jej rodzaj mają wpływ na to, czy pacjent może się zakwalifikować do takiego rodzaju rehabilitacji i czy może korzystać z niej w domu.
Dla kogo jest rehabilitacja w domu?

  • osoby z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) do 12 miesięcy od zachorowania;
  • pacjenci z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego;
  • osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego do 12 miesięcy od wypadku;
  • przewlekle chorzy, u których choroba postępuje (miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, SM, kolagenozy, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów);
  • osoby po wszczepieniu endoprotez stawów biodrowych i kolanowych (do 6 miesiecy po operacji);
  • pacjenci po urazach nóg (do 6 miesięcy po urazie);
  • osoby w stanie wegetatywnym/apalicznym.

Lekarz odwiedzając pacjenta w domu układa plan rehabilitacji oraz plan leczenia. W zależności od potrzeb fizjoterapeuta przychodzi kilka razy w tygodniu. Dzięki temu, że wiele urządzeń jest przenośnych można prowadzić w warunkach domowych różne zabiegi jak na przykład elektrostymulacji czy też laseroterapia. Po wizycie pacjent podpisuje wykonywanie zabiegu na specjalnej karcie fizjoterapeucie. Warto wiedzieć, że NFZ refunduje maksymalnie 80 dni terapii w roku, które odbywają się w domu.