Uciążliwa dyskopatia – ból, który utrudnia życie

Ból pleców może mieć różne podłoże i przyczyny, dlatego nigdy nie można go bagatelizować i zawsze wskazana jest wizyta lekarska i postawienie prawidłowej diagnozy. Jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony kręgosłupa jest dyskopatia lędźwiowa, czyli przepuklina jądra miażdżystego. Dopada ona osoby w różnym wieku, choć zdecydowanie bardziej na zachorowanie są narażone osoby starsze oraz takie, które nie dbają o ruch i przyjmowanie prawidłowej postawy ciała. Na problemy z kręgosłupem najczęściej bowiem pracujemy sobie przez całe życie.

Objawy dyskopatii lędźwiowej są dosyć charakterystyczne. Najczęściej jest to bardzo ostry dół w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, który promieniuje na całe plecy, a czasem tez na kończyny. Ból i dolegliwości związane z dyskopatią są nie tylko uciążliwe, ale również utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego też już na samym początku, gdy dopiero zaczyna nas boleć, warto wybrać się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem i włączy odpowiednią terapię. Leczenie dyskopatii polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz na prawidłowo prowadzonej rehabilitacji.

Rehabilitacja dyskopatii prowadzona jest w ośrodkach rehabilitacyjnych, możliwa jest jednak także rehabilitacja domowa. Powrót do zdrowia wymaga przede wszystkim zaangażowania pacjenta, który będzie regularnie i systematycznie wykonywał wszystkie zalecone ćwiczenia. Rehabilitacja nie ma natomiast racji bytu, gdy chory nie wkłada w nią żadnego wysiłku i chce, aby uzdrowiły go same leki czy zabieg rehabilitacyjny. Trzeba też pamiętać, że w przypadku dyskopatii ogromne znaczenie ma profilaktyka – o plecy i kręgosłup trzeba dbać już w młodym wieku, gdy nie doświadczamy żadnych dolegliwości bólowych.